Saradnici nacista koji su pobjegli u inostranstvo nakon Drugog svjetskog rata nastanili su se u SAD, Kanadi, NJemačkoj, Velikoj Britaniji i Australiji, gdje su tokom Hladnog rata predstavljani kao borci za slobodu, navedeno je u saopštenju za medije ruske Federalne službe bezbjednosti /FSB/ izdatom nakon objavljivanja materijala povezanih sa potragom za ratnim zločincima i saučesnicima u masovnim ubijanjem civila u bivšem Sovjetskom Savezu.
“Brojni ratni zločinci pokušali su da izbjegnu pravdu odlazeći u zemlje koje su lojalne zagovornicima nacističke ideologije. Državno Ministarstvo bezbjednosti Sovjetskog Saveza je do 1952. godine registrovalo 2.486 saučesnika nacista koji su pobjegli u inostranstvo”, navodi se u saopštenju.
Prema podacima FSB-a, među saučesnicima su 692 kriminalca identifikovana na osnovu svjedočenja svjedoka i žrtava koji su se naselili u SAD, uključujući 128 Ukrajinaca i 183 državljana baltičkih zemalja. Osim toga, 428 njih pobjeglo je u Kanadu, 420 u NJemačku, 309 u Australiju, te 218 u Britaniju.
Među onima koji su pobjegli u Kanadu nalazi je 125 Ukrajinaca i 145 državljana baltičkih zemalja, u NJemačkoj je 115 Ukrajinaca i 69 državljana baltičkih zemalja, u Australiji 70 Ukrajinaca i 99 državljana baltičkih zemalja, a u Britaniji 52 Ukrajinca i 44 državljanina baltičkih zemalja, prenio je TASS.
Iz FSB-a ističu da su se svi ti ratni zločinci izjašnjavali kao “borci za slobodu” tokom Hladnog rata koji je započeo Zapad protiv Sovjetskog Saveza.
“Promijenivši svoje pokrovitelje, oni su nastavili da učestvuju u aktivnostima sa kojim su bili upoznati: obučavali su sabotere i teroriste kako bi ih slali u Sovjetski Savez, učestvovali su u širenju nacionalističkog osjećanja u sovjetskim republikama i podržavali naoružane bande u baltičkom području i Ukrajini koje su terorisale lokalno stanovništvo”, dodaje se u saopštenju.
Agencije