Сарадници нациста који су побјегли у иностранство након Другог свјетског рата настанили су се у САД, Канади, Њемачкој, Великој Британији и Аустралији, гдје су током Хладног рата представљани као борци за слободу, наведено је у саопштењу за медије руске Федералне службе безбједности /ФСБ/ издатом након објављивања материјала повезаних са потрагом за ратним злочинцима и саучесницима у масовним убијањем цивила у бившем Совјетском Савезу.
“Бројни ратни злочинци покушали су да избјегну правду одлазећи у земље које су лојалне заговорницима нацистичке идеологије. Државно Министарство безбједности Совјетског Савеза је до 1952. године регистровало 2.486 саучесника нациста који су побјегли у иностранство”, наводи се у саопштењу.
Према подацима ФСБ-а, међу саучесницима су 692 криминалца идентификована на основу свједочења свједока и жртава који су се населили у САД, укључујући 128 Украјинаца и 183 држављана балтичких земаља. Осим тога, 428 њих побјегло је у Канаду, 420 у Њемачку, 309 у Аустралију, те 218 у Британију.
Међу онима који су побјегли у Канаду налази је 125 Украјинаца и 145 држављана балтичких земаља, у Њемачкој је 115 Украјинаца и 69 држављана балтичких земаља, у Аустралији 70 Украјинаца и 99 држављана балтичких земаља, а у Британији 52 Украјинца и 44 држављанина балтичких земаља, пренио је ТАСС.
Из ФСБ-а истичу да су се сви ти ратни злочинци изјашњавали као “борци за слободу” током Хладног рата који је започео Запад против Совјетског Савеза.
“Промијенивши своје покровитеље, они су наставили да учествују у активностима са којим су били упознати: обучавали су саботере и терористе како би их слали у Совјетски Савез, учествовали су у ширењу националистичког осјећања у совјетским републикама и подржавали наоружане банде у балтичком подручју и Украјини које су терорисале локално становништво”, додаје се у саопштењу.
Агенције