Izdvajamo Društvo

Obilježen Dan sjećanja na djecu ubijenu u NDH: Da se nikada ne zaboravi

Fotografija: SRNA

 Desetine hiljada srpske djece ubijene u Nezavisnoj Držani Hrvatskoj (NDH) nikada neće biti samo broj i Republika Srpska će ih vječno pamtiti, poruka je sa današnjeg obilježavanja Dana sjećanja na djecu ubijenu tokom genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH.

Ovaj datum od republičkog značaja obilježan je kod spomen-kosturnice u zaseoku Macure prijedorskog naselja Gornji Jelovac, gdje je služen pomen za nevine žrtve, nakon čega su položeni vijenci i cvijeće, te održan duhovni program.

Sponzorisano

Obilježavanju su prisustvovali izaslanik predsjednika Republike Srpske Mira Zgonjanin, pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Nebojša Vidaković, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Vidaković, predstavnik ruske Ambasade u BiH Juri Pičugin.

Pomenu nevinoj srpskoj djeci prisustvovali su i vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, narodni poslanici, gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor, načelnici potkozarskih opština, predstavnici Boračke organizacije, pripadnici Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, te brojni građani.

U NDH je, prema nepotpunim istoriografskim podacima, na najzvjerskije načine ubijeno i umoreno 74.642 djece dobi od novorođenčeta do 14 godina.

NDH je bila jedina država u Evropi u kojoj su postojali logori za djecu, i to u Sisku, Jastrebarskom, Reka kod Jastrebarskog i Gornja Rijeka kod Križevaca.

U Gornjem Jelovcu u ljeto 1942. godine bez ispaljenog metka ubijeno je 75 djece do 14 godina.

Obilježavanje Dana sjećanja na djecu ubijenu tokom genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj 1941–1945. godine organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Pomen za nevine žrtve služio je iguman manastira Moštanica Sergije. Brojne delegacije položile su vijence na spomenik mještanima koje su ustaše ubile u ljeto 1942. godine.

– Ustaše su u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/ pokušali da istrijebe Srbe ubijajući na najstarvičniji, najmonstruozniji i najsvirepiji način djecu od novorođenčadi do četrnaestogodišnjaka – rekla je izaslanik predsjednika Republike Srpske Mira Zgonjanin.

Ona je na obilježavanje Dana sjećanja na djecu ubijenu tokom genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH 1941–1945. godine, istakla da srpski narod ima obavezu da pamti, jer je zaborav druga smrt.

– Ovdje su pokušali da nas ubiju u ustaškom zločinu genocida. Ubijali su najnevinije među nama i o tome moramo da govorimo – rekla je Zgonjanin novinarima.

Zgonjanin je poručila da se mora znati istina koja je dugo skrivana.

Ponovila je riječi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, povodom današnjeg obilježavanja, da je “istina naša pravda, a sjećanje naša obaveza”.

– To je obaveza prema onima koje su nedužni stradali, prema nevinoj djeci ubijenoj i prema nevinim dječijim dušama koje nikad nisu bili i nikad neće biti samo broj – poručila je Zgonjanin.

Prema njenim riječima, srpski narod ima obavezu da o toj istini govori i novim generacijama, koje moraju da nauče šta se ovdje dogodilo i šta se više nikada ovdje ne smije ponoviti.

– Vlada Republike Srpske ustanovila je ovaj dan za obilježavanje i to je od izuzetnog značaja, jer je to želja i potreba da se Srpska i njene institucije stave na stranu svog naroda i da nikada ne dozvole zaborav – rekla je Zgonjanin.

Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor izjavio je da je mjesto Gornji Jelovac trajno natopljeno krvlju srpske djece, koju su ustaše u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) nemilosrdno ubijale samo zato što su bili Srbi.

Javor je na obilježavanju Dana sjećanja istakao da je tragično i poražavajuće kako su ustaški monstrumi lišavali života djecu, od kojih mnoga nisu stigla ni da naprave prve korake u životu.

– Veliki broj naroda ovog kraja je stradao, 312 stanovnika, od kojih je 75 djece. Kada čujete taj podatak ne možete da prihvatite činjenicu da je neko mogao toliko djece mlađe od 14 godina da ubije i odvede u logore samo zato što su se drugačije krstili i zvali – rekao je Javor.

Javor je naglasio da je ovo veoma važan dan, pogotovo za građane Prijedora i mjesta Gornji Jelovac, te izrazio zahvalnost Vladi i predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku što je ovaj datum dobio republički značaj.

– Ovo ne činimo da bi se nekome svetili, već da se prisjećamo i da odamo počast svim nevino stradalim – naglasio je Javor.

On je dodao da je kao gradonačelnik Prijedora, svjestan značaja i istorije ovog kraja, te da će učiniti sve da se stradanje srpske nejači nikad ne zaboravi i da se o njemu govori.

– Naša obaveza je da o ovome govorimo uvijek i svugdje, a ne samo danas i ovdje, jer ove žrtve to zaslužuju – poručio je Javor.

Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Vukelić podvukao je da pamtimo genocid izvršen nad srpskim narodom u Drugom svjetskom ratu i nevine žrtve, posebno djecu ubijenu u NDH.

– Te nevine žrtve ne smeju i nikada neće biti zaboravljene – rekao je Vukelić.

Istakao je da postojanje i opstajanje Republike Srpske garant da se tako nešto neće ponoviti.

– Republika Srpska bila je odgovor srpskog naroda na genocid koji mu se desio u Drugom svetskom ratu i koji mu se ponovo spremao u ratovima devedesetih godina – rekao je Vukelić.

On je naveo da obilježavanju Dana sjećanja u Macurama kod Prijedora prisustvuje u ime Vlade Srbije kako bi narodu u Republici Srpskoj prenio bratske pozdrave i ljubav.

– Ovde želimo da kažemo da pamtimo genocid nad srpskim narodom u Drugom svetskom ratu i da gajimo sećanje na nevine žrtve – poručio je Vukelić.

Linta: Podići spomenik u Beogradu 

– U Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, prema nepotpunim podacima, na zvjerski način je mučeno i ubijeno 74.642 srpske, jevrejske i romske dece, od novorođenčadi do 14-godišnjaka –  poručio je danas predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta povodom obilježavanja Dana sjećanja na djecu ubijenu tokom genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH od 1941 do 1945. godine.

Linta je predložio da se u Beogradu podigne spomenik deci nastradaloj u genocidnoj NDH.

– Naša nacionalna i moralna dužnost jeste da trajno negujemo kulturu sjećanja na ubijenu decu u NDH jer nas opominje da ne zaboravimo zlo i smišljeni projekat uništenja i zatiranja Srba i drugih naroda. Takođe, od nacionalnog je značaja da se aktivno borimo za istinu o počinjenom genocidu nad Srbima u NDH u međunarodnoj zajednici – poručio je Linta u saopštenju.

On je pozdravio to što se u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova, u zaseoku Macure kod Prijedora 19. jul obilježava kao Dan sećanja na djecu ubijenu tokom genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH od 1941 do 1945. godine, navodi se u saopštenju Saveza Srba iz regiona

Besplatnu Android aplikaciju portala Trag Media preuzmite ovdje.

Podijelite vijest