Десетине хиљада српске дјеце убијене у Независној Држани Хрватској (НДХ) никада неће бити само број и Република Српска ће их вјечно памтити, порука је са данашњег обиљежавања Дана сјећања на дјецу убијену током геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ.
Овај датум од републичког значаја обиљежан је код спомен-костурнице у засеоку Мацуре приједорског насеља Горњи Јеловац, гдје је служен помен за невине жртве, након чега су положени вијенци и цвијеће, те одржан духовни програм.
Обиљежавању су присуствовали изасланик предсједника Републике Српске Мира Згоњанин, помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Небојша Видаковић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање и борачка и социјална питања Србије Никола Видаковић, представник руске Амбасаде у БиХ Јури Пичугин.
Помену невиној српској дјеци присуствовали су и вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, народни посланици, градоначелник Приједора Слободан Јавор, начелници поткозарских општина, представници Борачке организације, припадници Трећег пјешадијског (Република Српска) пука Оружаних снага БиХ, те бројни грађани.
У НДХ је, према непотпуним историографским подацима, на најзвјерскије начине убијено и уморено 74.642 дјеце доби од новорођенчета до 14 година.
НДХ је била једина држава у Европи у којој су постојали логори за дјецу, и то у Сиску, Јастребарском, Река код Јастребарског и Горња Ријека код Крижеваца.
У Горњем Јеловцу у љето 1942. године без испаљеног метка убијено је 75 дјеце до 14 година.
Обиљежавање Дана сјећања на дјецу убијену током геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској 1941–1945. године организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Помен за невине жртве служио је игуман манастира Моштаница Сергије. Бројне делегације положиле су вијенце на споменик мјештанима које су усташе убиле у љето 1942. године.
– Усташе су у Независној Држави Хрватској /НДХ/ покушали да истријебе Србе убијајући на најстарвичнији, најмонструознији и најсвирепији начин дјецу од новорођенчади до четрнаестогодишњака – рекла је изасланик предсједника Републике Српске Мира Згоњанин.
Она је на обиљежавање Дана сјећања на дјецу убијену током геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ 1941–1945. године, истакла да српски народ има обавезу да памти, јер је заборав друга смрт.
– Овдје су покушали да нас убију у усташком злочину геноцида. Убијали су најневиније међу нама и о томе морамо да говоримо – рекла је Згоњанин новинарима.
Згоњанин је поручила да се мора знати истина која је дуго скривана.
Поновила је ријечи предсједника Републике Српске Милорада Додика, поводом данашњег обиљежавања, да је “истина наша правда, а сјећање наша обавеза”.
– То је обавеза према онима које су недужни страдали, према невиној дјеци убијеној и према невиним дјечијим душама које никад нису били и никад неће бити само број – поручила је Згоњанин.
Према њеним ријечима, српски народ има обавезу да о тој истини говори и новим генерацијама, које морају да науче шта се овдје догодило и шта се више никада овдје не смије поновити.
– Влада Републике Српске установила је овај дан за обиљежавање и то је од изузетног значаја, јер је то жеља и потреба да се Српска и њене институције ставе на страну свог народа и да никада не дозволе заборав – рекла је Згоњанин.
Градоначелник Приједора Слободан Јавор изјавио је да је мјесто Горњи Јеловац трајно натопљено крвљу српске дјеце, коју су усташе у Независној Држави Хрватској (НДХ) немилосрдно убијале само зато што су били Срби.
Јавор је на обиљежавању Дана сјећања истакао да је трагично и поражавајуће како су усташки монструми лишавали живота дјецу, од којих многа нису стигла ни да направе прве кораке у животу.
– Велики број народа овог краја је страдао, 312 становника, од којих је 75 дјеце. Када чујете тај податак не можете да прихватите чињеницу да је неко могао толико дјеце млађе од 14 година да убије и одведе у логоре само зато што су се другачије крстили и звали – рекао је Јавор.
Јавор је нагласио да је ово веома важан дан, поготово за грађане Приједора и мјеста Горњи Јеловац, те изразио захвалност Влади и предсједнику Републике Српске Милораду Додику што је овај датум добио републички значај.
– Ово не чинимо да би се некоме светили, већ да се присјећамо и да одамо почаст свим невино страдалим – нагласио је Јавор.
Он је додао да је као градоначелник Приједора, свјестан значаја и историје овог краја, те да ће учинити све да се страдање српске нејачи никад не заборави и да се о њему говори.
– Наша обавеза је да о овоме говоримо увијек и свугдје, а не само данас и овдје, јер ове жртве то заслужују – поручио је Јавор.
Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање и борачка и социјална питања Србије Никола Вукелић подвукао је да памтимо геноцид извршен над српским народом у Другом свјетском рату и невине жртве, посебно дјецу убијену у НДХ.
– Те невине жртве не смеју и никада неће бити заборављене – рекао је Вукелић.
Истакао је да постојање и опстајање Републике Српске гарант да се тако нешто неће поновити.
– Република Српска била је одговор српског народа на геноцид који му се десио у Другом светском рату и који му се поново спремао у ратовима деведесетих година – рекао је Вукелић.
Он је навео да обиљежавању Дана сјећања у Мацурама код Приједора присуствује у име Владе Србије како би народу у Републици Српској пренио братске поздраве и љубав.
– Овде желимо да кажемо да памтимо геноцид над српским народом у Другом светском рату и да гајимо сећање на невине жртве – поручио је Вукелић.
Линта: Подићи споменик у Београду
– У Независној Држави Хрватској, према непотпуним подацима, на звјерски начин је мучено и убијено 74.642 српске, јеврејске и ромске деце, од новорођенчади до 14-годишњака – поручио је данас предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта поводом обиљежавања Дана сјећања на дјецу убијену током геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ од 1941 до 1945. године.
Линта је предложио да се у Београду подигне споменик деци настрадалој у геноцидној НДХ.
– Наша национална и морална дужност јесте да трајно негујемо културу сјећања на убијену децу у НДХ јер нас опомиње да не заборавимо зло и смишљени пројекат уништења и затирања Срба и других народа. Такође, од националног је значаја да се активно боримо за истину о почињеном геноциду над Србима у НДХ у међународној заједници – поручио је Линта у саопштењу.
Он је поздравио то што се у организацији Одбора Владе Републике Српске за неговање традиције ослободилачких ратова, у засеоку Мацуре код Приједора 19. јул обиљежава као Дан сећања на дјецу убијену током геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ од 1941 до 1945. године, наводи се у саопштењу Савеза Срба из региона
Besplatnu Android aplikaciju portala Trag Media preuzmite ovdje.