Troškove spora u slučaju “Viaduct” u krajnjoj liniji platiće građani Republike Srpske i to prema ugovoru iz 2017. godine sklopljenom između Željke Cvijanovića, tada predsjednice Vlade Srpske i Denisa Zvizdića, tada predsjedavajućeg Savjeta ministara, poručila je predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić.
Trivićeva je navela da ako nekom do sad nije jasno koliko nas je unazadila ova vlast i koliko štete je nanijela vlastitom narodu, onda je ovo nažalost način da ljudi progledaju jer će ovakvih kontroverznih sporova u vezi datih koncesija nažalost biti još i mjeriće se takođe stotinama miliona maraka.
“Oni (vlast SNSD) ostavljaju iza sebe sprženu zemlju, pale sve za sobom“, rekla je Trivićeva gostujući sinoć u programu Hajat TV.
U svjetlu aktuelne političke krize i njenog razrješenja, Trivićeva je navela da je kriza počela donošenjem Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske u Narodnoj skupštini, a da je glavni inspirator tog zakona Milorad Dodik.
„Svi u Republici Srpskoj smatramo mnoge odluke Ustavnog suda BiH štetnim i slažemo se da pitanje stranih sudija treba riješiti, ali smatram da ovo nije bio način, da vi kažete sada mi ne primjenjujemo odluke Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske, jer je to faktičko izdvajanje Republike Srpske“, navela je Trivićeva te podsjetila da je u formi zaključaka ranije naloženo srpskim predstavnicima u Sarajevu da nema, što bi narod rekao, sjedanja u fotelje dok se o ovom pitanju ne otvori konkretan dijalog.
„SNSD prvo zasjedne u fotelje, iskoriste sve benefite vlasti, plate, reprezentacije, odvojen život, itd. a onda poteže otvorena pitanja u BiH. Pitanje Ustavnog suda BiH uz pitanje OHR-a smatram jednim od dva otvorena pitanja koji se moraju riješiti unutrašnjim dogovorom ako želimo jednog dana da govorimo o suverenitetu BiH gdje se odluke donose isključivo od strane onih kojima je narod dao mandat za to, dakle domaćih aktera“, navela je Trivićeva.
Ona je naglasila da način na koji se odgovorilo na djelovanje Ustavnog suda BiH nije adekvatan jer, sviđalo se to nekom ili ne, Ustavni sud BiH je institucija definisana Dejtonskim mirovnim sporazumom. Donošenje tog Zakona je već tada od strane Dodika bio napad na ustavni poredak u koji je uvukao i Narodnu skupštinu što je izuzetno opasno po Republiku Srpsku.
Paradoksalno, za ono za što mu se sudi, Dodik nije kriv, ali jeste za ove stvari koje se tiču donošenja antiustavnih zakona u Narodnoj skupštini jer je jasno da je on glavni nalogodavac i inspirator svih tih zakona.
„Šmit nema pravo da nameće zakone, a nameće ih. Podsjetiću vas da Krivični zakonik BiH nije prvi zakon u koji je Šmit intervenisao, a po kojem se sudi Dodiku. Šmit je mijenjao i Izborni zakon, a na izbore smo izlazili svi“, rekla je Jelena Trivić, te dodala da u ovoj političkoj i ustavnoj krizi nema nevinih i da su svi rušili Dejton.
Na pitanje novinarke kako vidi razrješenja ove krize, Trivićeva je rekla da nije njeno da poziva na bilo šta, da ona ne radi ni u pravosuđu, niti u policijskim agencijama, i da kao političari moramo biti oprezni u svojim izjavama.
„Institucije BiH su same sebi zadale određene zadatke, donijele odluke i ne treba da se kriju iza bilo koga, nije moje da govorim šta i kako treba da rade zadatke koje su same sebi zadale“, zaključila je Jelena Trivić.
Tragmedia