Студенти и грађани прогласили су данас Жељезничку станицу у Новом Саду за меморијални центар, рекао је данас један студент на протесту, на који су позвали поводом шест мјесеци од трагедије у којој је погинуло 16 људи.
Како је рекао, Жељезничка станица мора стајати као подсјетник шта се догоди једном народу када се корупција увуче у све поре друштва, преноси Мондо.
Он је поручио да неке ствари нису на продају као што су људски живот, слобода, правда, част и Србија.
Додао је да у Новом Саду опет свједоче насиљу и репресији и поставио питање полицајцима: “Коме сте се заклели да ћете одговорно и савесно служити? Грађанима Србије или неком другом”, рекао је он.
Говорећи о радницима, рекао је да су обесправљени колонијалним законом о раду, да су радници понижени и да једва школују дјецу, а да велики број људи одлази у иностранство гдје могу добро да живе, гдје нема корупције, гдје не морају да живе “на хљебу и паризеру”, гдје нема уцјена и гдје неће морати да живе као “робовска радна страна”.
Он је указао да је корупција крива и за пад надстрешнице и за пад хеликоптера и погибију рудара. Он је поручио да се систем мора промијенити, да се људи морају борити, јер ако се не буду борили нико неће остати овдје, а од Србије ће остати само пустош.
“Истрајмо у овој борби до краја, јер Србија припада нама. Србија је једина земља која је наша и Србија припада грађанима Србије и никоме другом”, рекао је студент, а послије његовог говора чули су се повици “Пумпај”.
Професор Природно-математичког факултета Тони Працнер рекао је да су синдикати снага радника и да се за права изнова треба борити. Он је најавио стварање новог синдиката на високошколским установама и позвао све да се удружују, организују и боре. Срђан Атанасовски који је говорио у име Синдиката запослених у научно-истраживачкој дјелатности Србије, истакао је да је Уредба о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета донијета да би власт скинула плате наставницима, односно онима који су први подржали студенте.
Он се заложио и за измјене Закона о раду. У току протестне шетње до Моста слободе, нешто прије 13 сати, непознати возач покушао је да прође аутомобилом кроз колону, али је заустављен, а касније је и приведен.
На платоу код Лиманског парка постављено је 16 столица са именима 16 погинулих.
Агенције