Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je danas da su slavni Nevesinjci, koji su prije 150 godina digli ustanak, učinili da Nevesinje više nije samo geografska tačka, nego temelj srpske istorije, srpskog identiteta i ponos srpskog naroda.
“To je narod koji se uvijek borio za slobodu. Sloboda je ključna riječ kroz našu istoriju, ona je povela gotovo goloruki narod Hercegovine u ustanak”, rekao je Dodik na svečanoj akademiji povodom 150 godina od Nevesinjske puške, ustanka koji su neustrašivi Hercegovci podigli protiv Osmanskog carstva.
Dodik je naglasio da nije epska priča da su mnogi junaci krenuli bez ičega u borbu, da bi od neprijatelja zarobili prvo oružje, koje su, kad su padali, predavali svojoj braći.
“Naša istorija govori da srpski narod nije pristajao da pode potlačen, trpio je ali je maštao o slobodi i iskoristio je prvu priliku da se za nju bori. Srbi su na ovim prostorima digli 136 ustanaka i buna, svi su bili ugušeni u krvi, a njihove vođe nabiajne na kolac”, naglasio je Dodik.
Predsjednik Srpske je poručio da ništa nije zaustavilo srpsku borbu za slobodu, jer su se Srbi uvijek borili za svoj narod i svoju vjeru.
“Mi danas moramo da vodimo računa o svojoj slobodi, svom narodu, svojim zemljama i planovima. Ustanici su tada u Hercegovini imali isti ovaj poriv i san, kao i mi danas, da jedan narod bude zajedno, da ne bude podijeljen, da bude svoj jedinstven srpski narod”, istakao je Dodik.
Republika Srpska, dodao je Dodik, i danas se bori za ista prava.
“Ovaj ustanak govori o tome da revolucije pokreću oni koji su prisiljeni i koji moraju i koji nisu htjeli da mijenjaju svoju vjeru kako bi sačuvali život”, naveo je Dodik i dodao da je od prvog ustanka do danas, srpska istorija duboko stradalnička.
Svečanoj akademiji prisustvuju Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije, savjetnik predsjednika Srbije Miloš Vučević, predsjednici narodnih skupština Republike Srpske Nenad Stevandić i Crne Gore Andrija Mandić, te predsjednici vlada Srpske Radovan Višković i Srbije Đuro Macut sa ministrima.
Prisutni su i načelnici istočnohercegovačkih opština, kao i brojne zvanice i gosti iz regiona.
Nakon svečane akademije, centralna manifestacija se nastavlja kod spomen-obilježja Krekovi, gdje će u 12.45 časova biti služen pomen hercegovačkim ustanicima i položeni vijenci.
Akademiji je prethodila Sveta arhijerejska liturgija koju je u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg služio Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.
Prva Nevesinjska puška bio je ustanak podignut u mjestu Krekovi kod Nevesinja 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti i ubrzo se proširio na cijelu BiH, uz podršku Srbije i Crne Gore.
To je vremenom preraslo u srpsko-turski rat. Na Berlinskom kongresu 1878. godine Srbija i Crna Gora dobile su nezavisnost i teritorijalno proširenje, dok je Austrougarska na 30 godina okupirala BiH.
PATRIJARH SRPSKI: VAPAJ I HITAC
Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije poručio je danas da Nevesinjska puška nije bila puška osvete i mržnje, već vapaj i hitac srpskog naroda u prostore slobode i dostojanstva.
“Nevesinjska puška nije samo odjek, već je produžetak Lazarevog kosovskog zaveta koji je u isto vreme i novi zavet”, rekao je patrijarh u obraćanju na svečanoj akademiji.
Srpski patrijarh je istakao da to ne podrazumijeva prezir, već istinsku afirmaciju i potvrdu onoga što je opipljivo i materijalno oko nas, ali samo u slučaju ako živimo u perspektivi Jevanđelja.
“Mi verom potvrđujemo da smo sazdani za večnost i da prepoznajemo Boga kao smisao našeg postojanja i jedni druge kao sebi bližnje. Bez jedinstva sa Bogom besmisleno je ono što je iza nas, sadašnjost i budućnost”, rekao je patrijarh Porfirije.
Ako gradimo jedinstvo i zajednicu sa Bogom, ističe srpski patrijarh, rezultat toga je i naše međusobno jedinstvo.
Podsjetio je na riječi Svetog apostola Pavla da svi budemo jedni i da nema razdora među nama.
“To nije reč koja bi mogla biti kritikovana od neprijatelja naših, to nije poziv na jednoumlje, jer svako od nas je ličnost sa punom slobodom. To što mislimo drugačije nije razlog za nesporazume, sukobe, isključivost i mržnju, naprotiv u tome je bogatstvo”, poručio je patrijarh srpski.
Njegova svetost je istakao da ne trebamo ići putem jednoumlja, već jednodušnosti, gdje je jedna duša Duh Sveti, reč Crkve i gdje važi riječ da ne želimo drugome onome što ne želimo da oni nama čine.
“Reč popa Petra Radovića, potomka cara Lazara, je poziv na veru Hristovu koja poziva na slobodu. Da Bog da da i danas okupljeni ovde uvek pred sobom imamo u našim srcima utisnute reči popa Radovića da je Srbin Hristov sada i u vek i u vekove”, zaključio je patrijarh Porfirije.
Besplatnu Android aplikaciju portala Trag Media preuzmite ovdje.