Kolona Srba krenula je prema Istočnom Sarajevu nakon što su odali počast ubijenim vojnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu koje su mučki napale muslimanske paravojne snage na današnji dan 1992. godine.
Nakon što su na mjesto zločina položili bijele ruže, zapalili svijeće i odali počast ubijenim vojnicima, Srbi, koji su stigli u dva autobusa, krenuli su prema Republici Srpskoj.
Skup je prošao mirno i dostojanstveno uz velike mjere obezbjeđenja federalne policije, među kojima je bio veliki broj uniformisane policije, specijalaca i policajaca u civilu.
Dok je kolona Srba boravila na mjestu zločina, sve ulice i raskrnice su bile blokirane od Vraca.
Počast ubijenima odali su članovi njihovih porodica, oni koji su preživjeli ovaj zločin, kao i građani iz Istočnog Sarajeva.
Zajedno sa njima su izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, predjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić, predstavnici Srba u zajedničkim institucijama BiH, kao i narodni poslanici.
Sa njima je i predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac, gradonačelnik LJubiša Ćosić i načelnici gradskih opština, predstavnici susjednih lokalnih zajednica i drugi predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata kao i veterani iz Srbije.
Tu su bili i predstavnici Ambasade Srbije u BiH, kao i pripadnici Oružanih snaga BiH iz reda srpskog naroda.
Prethodno je kod crkve u Miljevićima služen parastos ubijenima.
Kolona JNA napadnuta je u Dobrovoljačkoj ulici dok se mirno povlačila iz sarajeva prema ranijem sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem.
Napadom su rukovodili tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane RBiH.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, 2. i 3. maja u Sarajevu poginulo je najmanje 28 pripadnika JNA.