Izdvajamo Politika

Konaković u Dejtonu optužio srpsko rukovodstvo da se povuklo iz Dejtonskog sporazuma

Nešto se značajno dogodilo sinoć u Dejtonu. Toliko značajno da bi ovaj trenutak mogao biti prekretnica za budućnost odnosa u BiH. Poruke iz grada u kojem je stvoren temelj za mir u BiH podjednako su važne kao i one od prije 30 godina.

Prvu je iznio Kristofer Landau, zamjenik državnog sekretara SAD, a drugu Еlmedin Konaković, bošnjački ministar inostranih poslova.

Sponzorisano

Iako su obojica pričali na engleskom, nisu se razumjeli. Konaković nije shvatio koju poruku je poslao predstavnik Trampove administracije.

”Dogovori moraju čvrsto da se poštuju, ali vi morate biti fleksibilni i da se prilagodite promjenjivim vremenima. SAD ne nude neograničena sredstva za nedefinisane, nesigurne ili nerealne planove” rekao je Landau u svom obraćanju.

Ova izjava nije odstupila od izjave američkog predsjednika Donalda Trampa da se SAD neće više uplitati u unutrašnje odnose drugih država i da su završili sa stvaranjem drugih nacija.

Šum u komunikaciji natjerao je Konakovića da ipak pročita napisano. Prenijećemo u potpunosti njegovu izjavu koju je otpočeo sa govorom o Dejtonskom mirovnom sporazumu.

”Ovaj mir, nesavršen, ali vitalno važan, bio je moguć kroz neumorna nastojanja i vođstva američke diplomatije i saveznika. Ljudi BiH nikada neće zaboraviti ulogu koju je američka diplomatija imala ne samo zaustavljajući rat, nego dajući nam šansu da se ponovo obnovimo. I sada, tri decenije kasnije, SAD nastavljaju da stoje iza BiH podržavajući njen suverenitet, institucije i njen put ka NATO i članstvu u ЕU. Zato se mnogi prema našoj zemlji odnose kao prema najuspješnijem diplomatskom projektu Amerike. Testamentu da se mir može izgraditi čak i nakon genocida i uništenja. Zahvalni smo predsjedniku Trampu i njegovoj administraciji što imaju istu viziju”

U svakoj rečenici koju je Еlmedin Konaković pročitao sa papira pomenuo je američku ulogu, ne kao vid zahvalnice za sve učinjeno, nego kao poziv da je bez njihovog prisustva mir nemoguć. Dakle, Konaković je izgovorio ovo nakon što je predstavnik Trampove administracije jasno poručio da su voljni podržati svaki napor, ali da neće raditi sa onima koji su posvećeni nerealnim stvarima.

Konaković nije stao na prvom dijelu govora, nego je odlučio da ga pročita do kraja. I ostatak prenosimo:

”Prije 30 godina BiH je reorganizovana u entitete i distrikt. Jedan od tih entiteta, Republika Srpska, čije trenutno rukovodstvo često koristi mehanizme Dejtona da bi poricali genocid i opstruisali demokratski razvoj. Danas govorimo iskreno, politička zloupotreba sistema dosegla je zabrinjavajući nivo i dovela našu zemlju u najveću političku i bezbjednosnu krizu od Dejtona. U ovoj krizi, novi demokratski glasovi uzdižu se u Republici Srpskoj. Ti glasovi se hrabro suprotstavljaju predsjedniku Miloradu Dodiku, opasnosti od separatizma i pozivaju na političku odgovornost. Pozivaju na politički ugovor koji koristi svima, a ne samo pojedincima. Zajedno dijelimo zajedničku viziju prosperitetne i demokratske BiH. Zbog toga, želim da zabilježite da ovo nije etnička kriza nego da imamo legalne snage na jednoj, i koruptivne na drugoj strani”.

Konaković je optužio srpsko rukovodstvo da se povuklo iz Dejtonskog sporazuma zakonima koji su usvojeni u Narodnoj skupštini, a onda je još jednom pokušao da udari na aktuelnu američku diplomatiju.

”Ovo je prijetnja BiH, ali ne samo BiH, nego i nasljeđu američke diplomatije. To je prijetnja miru. Moramo stati zajedno i braniti to nasljeđe”.

Landau je izjavio sljedeće:

“Dogovori zahtijevaju pristanak i konsenzus svih učesnika. Moraju da odražavaju regionalne uslove i realnosti umjesto da žive u apstraktnim pozicijama. Kada različite nacije i identiteti žive jedni pored drugih, mir zavisi ne od vojne pobjede što otvara mogućnost za revanš, nego od kompromisa koji će dozvoliti svim stranama da žive zajedno. Možemo da kažemo da je Dejtonski sporazum bio uspjeh bez da kažemo da je ugovor savršen kako u teoriji tako i u praksi. Ovdje sam da izrazim želju Trampove administracije da sluša i igra konstruktivnu ulogu za sve strane. U zaključku, narodu BiH i njenim komšijama pružamo ruku prijateljstva i želje da pomognemo”, poručio je Landau.

Zasigurno možemo pričati o istorijskom trenutku čiji značaj će se vidjeti u budućnosti. Sa jedne strane imamo izjave aktuelne američke administracije, sa druge, aktuelnog bošnjačkog liderstva. Za razliku od proteklih 30 godina, stavovi su smješteni na suprotnim stranama.

Atv

Podijelite vijest