Издвајамо Политика

Кога је највише изненадила одлука Суда БиХ о Додику

Саслушање у Тужилаштву БиХ па након тога и укидање притвора Милораду Додику, предсједнику Републике Српске, од стране Суда БиХ изазвало је различите коментаре и тумачења, који се, зависно од политике, крећу од тога да је Додик капитулирао, те да је капитулирала Република Српска па до тога да је капитулирала сама Босна и Херцеговина, али је било и славља након одлуке Суда.

Ако је судити по коментарима, Додиков договор са Тужилаштвом и Судом БиХ најнеспремније су дочекали Бошњаци и бошњачки политичари, а ништа боља ситуација није ни у опозицији из Републике Српске.

Sponzorisano

Примјера ради, Наша странка из Сарајева затражила је од Суда и Тужилаштва БиХ образложење зашто Додик није задржан у притвору јер је за њим постојала потјерница, наводећи да је предсједник Републике Српске, без обзира на то што је добровољно приступио саслушању, био особа у бјекству. Навели су и да је алармантно што се исход свега знао унапријед. За разлику од њих, СДП не поставља питања, већ тврди да је Додиково саслушање побједа државе. Ипак, и у овој бошњачкој странци коментари на укидање притвора Додику су потпуно различити.

Рецимо, Дамир Машић, посланик СДП-а у Представничком дому Парламента ФБиХ, каже да је одлука да се Додику укине притвор пораз правосудног система те да таква издаја није могла да се деси без прећутне “сагласности странаца”.

Његов партијски шеф Нермин Никшић, који је и премијер ФБиХ, с друге стране сматра да је Додик приступањем Тужилаштву и Суду БиХ признао да постоје држава и правни систем и да је држава побиједила.

“По мом мишљењу, то показује да и најслабија држава са правним системом побиједи. Додик је схватио да не може живјети на изолованом острву. Сматрам да није у реду, а то су засад спекулације, да је договорено каква ће бити другостепена пресуда, јер пред законом сви треба да будемо једнаки. Али то ћемо морати сачекати”, рекао је Никшић.

За разлику од Никшића и СДП-а, у СДА кажу да поступак Суда и Тужилаштва БиХ компромитује цијели безбједносни и правосудни систем претварајући га у средство политике које ради против БиХ.

“Позивамо храбре и принципијелне дјелатнике правосудног система у БиХ да коначно проговоре, супротставе се политичкој инструментализацији правосуђа и стану у заштиту државе и владавине права”, рекли су у СДА, постављајући у свом саопштењу десетине питања о томе како је са Додиком све договорено и ко је договорио.

Занимљив је и став Елмедина Конаковића, лидера НиП-а, који је био један од највећих заговорника приче да ће “институције побиједити и да је Додик стјеран у ћошак”. Он сада, ипак, не говори о снази институција, већ наводи да Додик “контролише дио правосудног система”.

“До задњег атома снаге ћемо се борити да раскринкамо и сараднике и савезнике, посебно ‘балије’ јер није могло без ‘балија'”, рекао је Конаковић.

Дакле, оцјене бошњачких политичара и политичких партија крећу се од тога да су капитулирали држава и правосуђе па до тога да су побиједили држава и њено правосуђе, а, у суштини, коментари зависе од позиције са које наступају, уз основну подјелу да ли су опозиција или власт, иако су и у самим партијама та мишљења подијељена.

Саслушање и укидање притвора Додику је и опозиција у Републици Српској коментарисала из свог угла, уз оцјене да су поражене и Република Српска и Босна и Херцеговина па до тога да је Додик поражен и да је унизио НС РС.

Милан Миличевић, предсједник СДС-а, рекао је да је “по ко зна који пут Додик погазио Републику Српску, Народну скупштину и законе које је лично предлагао и усвајао”, наводећи да је погазио и народ Републике Српске.

За разлику од Миличевића који каже да је Додик погазио Републику Српску, Народну скупштину, законе и народ РС, Бранислав Бореновић, посланик ПДП-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, каже да је Додик поразио и Републику Српску и Босну и Херцеговину.

“Поразио је све правосудне и полицијске агенције, поражена је, искориштена и потпуно обесмишљена Народна скупштина Републике, као и све остале институције ове земље”, рекао је Бореновић.

Сам Додик је рекао да је његов одлазак у Суд БиХ политички мотивисан и да се не осјећа славодобитно, већ уморно.

Ипак, бројни званичници, аналитичари и присталице СНСД-а својим коментарима одлуку Суда БиХ представљали су као побједу, наводећи да се ништа друго није могло ни очекивати.

Радован Ковачевић, делегат СНСД-а у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ, рекао је да се “коалиција губитника” понадала да ће неко склонити Додика са политичке сцене.

“Неће моћи ни сада да га побиједе, јер је Додик избор народа. Додика бира народ, а они чекају да их Шмит позове и да му дођу да се жале. Зато су ту гдје јесу”, рекао је Ковачевић, додајући да је укидање притвора Додику “побједа разума над лудилом”.

И Ненад Стевандић, предсједник Народне скупштине, рекао је да су многи бурно реаговали и одлуку Суда БиХ доживјели као лични пораз, истовремено наводећи: “Полако, господо, биће још пораза”.

Подсјећања ради, Тужилаштво БиХ покренуло је истрагу против Додика за рушење уставног поретка. Након што није успјело да га саслуша, односно након што се Додик оглушио о позиве Тужилаштва, Суд БиХ је одредио притвор Додику, али и Ненаду Стевандићу, предсједнику Народне скупштине Републике Српске, и Радовану Вишковићу, премијеру Републике Српске. Осим притвора, Суд БиХ је расписао и потјерницу за Додиком, Вишковићем и Стевандићем и све је трајало неколико мјесеци. Прије неколико дана Додик је одлучио да се појави у просторијама Тужилаштва БиХ, гдје је дао изјаву на околности дјела које му се ставља на терет, а након тога Тужилаштво је затражило укидање притвора јер је Додик доступан, а што је Суд БиХ и урадио.

Занимљиво, поводом саслушања и укидања притвора Додику, који су се дешавали далеко од очију јавности, Суд БиХ и Тужилаштво БиХ, што се не дешава често, издали су заједничко саопштење.

Независне

Besplatnu Android aplikaciju portala Trag Media preuzmite ovdje.

Podijelite vijest