Lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović izjavio je da bi želeo da uspostavi saradnju sa HDZ-om BiH, ali da želi da vidi da lider te stranke Dragan Čović promijeni pristup i počne više da sarađuje sa SDA nego sa SNSD-om Milorada Dodika.
On je za Federalnu TV rekao da je hrvatska politika predugo vezana za partnerstvo sa SNSD-om.
– Mislim da HDZ predugo održava partnerstvo sa SNSD-om. Dodik koristi svoju agresivnu politiku, a HDZ zatim kroz tu situaciju pokušava da ostvari svoje političke ciljeve – kazao je on.
Dodao je da relaksacija odnosa sa HDZ-om ne podrazumijeva jednostrane ustupke niti zaboravljanje ranijih sporova.
Ocijenio je i da međunarodna zajednica godinama popušta pred potezima Milorada Dodika, i da mu čini ustupke dok je za posjetu srpskog člana Predsjedništva BiH Izraelu Željke Cvijanović kazao da je ona tamo pokušala da “etablira narativ Dodikovih lobista”.
– Pokušavaju da etabliraju priču da muslimani ugrožavaju hrišćane i jevreje u BiH. Ne dominiramo nikome. Naprotiv, živimo u aparthejdu u Republici Srpskoj i u dijelovima FBiH na jugu – rekao je on.
Govoreći o idejama trećeg entiteta i Herceg-Bosne, upozorio je da takve inicijative mogu samo dodatno da pogoršaju odnose.
-ć To samo provocira drugu stranu. Zašto ponovo izložiti Hrvate i bošnjački sukob? To je katastrofa bila i za hrvatski narod”, rekao je on i dodao da je nagovarao Čovića da podrži proporcionalnu zastupljenost, što bi, tvrdi on, pomoglo i Hrvatima i Bošnjacima.




