Izdvajamo Društvo

Danas je Vaskrs: Ovo su običaji

Fotografija: Tragmedia

Vjernici koji proslavljaju Vaskrsenje Hristovo po Julijanskom kalendaru širom svijeta slave Vaskrs, najveći hrišćanski praznik.

Uskrs po Julijanskom kalendaru slave Ruska, Srpska, Gruzijska, Konstantinopoljska, Grčka, Bugarska, Jerusalimska crkva, Makedonska pravoslavna crkva, Koptska pravoslavna crkva, kao i jedan broj Eskima koji žive na Aljasci, odnosno pravoslavni hrišćani u više od 60 zemalja svijeta.

Sponzorisano

Kod hrišćana je običaj da se za Vaskrs pripreme obojena jaja.

Jaje je simbol obnavljanja prirode i života. Taj običaj se vezuje za dan kada je Marija Magdalena u Rimu propovijedajući jevanđelje stigla do cara Tiberija kome je na poklon donijela korpu jaja.

Car nije vjerovao u Hristovo vaskrsenje i rekao je da bi to bilo kao kada bi bijela jaja u korpi promijenila boju. Marija Magdalena je na to rekla: “Hristos vaskrse”, i sva jaja u korpi su postala crvena.

Prema drugoj legendi, stanovnici Jerusalema su se rugali hrišćanima da Hristos nije vaskrsao jer je to nemoguće, kao što nije moguće da kokoške snesu crvena jaja.

Crvena boja je simbol radosti i vaskrsenja

Sledeće godine, na dan Vaskrsa, sve kokoške u Jerusalemu su snijele crvena jaja.

Crvena boja je simbol radosti i vaskrsenja, a prvo crveno jaje se čuva do narednog Vaskrsa kao “čuvarkuća”, zaštitnik porodice.

U Grčkoj pored crvenih jaja, sprema se slatki mirisni hljeb cureki u obliku tri pletenice koje simbolizuju Sveto Trojstvo i slatki keksići, takođe, u obliku tri pletenice – kulurakia.

Prvi obrok poslije posta je obično tradicionalna uskršnja supa pod nazivom magirica, koja se jede poslije crkvene službe u subotu uveče.

Jelo sadrži jagnjeće iznutrice, kuhano zeleno povrće (zelenu salatu, mirođija i luk).

Tradicionalno, konzumacija supe simbolizuje kraj perioda posta. I Rusi farbaju crvena jaja, ali i jaja u lukovini, a pored njih po tradiciji se sprema uskršnji kolač kulič i paskha – slatka piramida od svježeg sira sa suhim grožđem.

Na Vaskršnju nedjelju, porodice se tokom ručka “kucaju” jajima.

Vaskrs se slavi tri dana, tokom kojih se pravoslavci pozdravljaju sa “Hristos vaskrse”, uz otpozdrav “Vaistinu vaskrse”.

Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista, kako se taj praznik označava u kalendaru Srpske pravoslavne crkve , najstariji je hrišćanski praznik i praznuje se još od prvih vremena hrišćanstva. Glavni je pokretni praznik i na osnovu njegovog datuma određuje se kada će pasti drugi pokretni vjerski praznici.

Podijelite vijest