У Бањалуци је данас почело обиљежавање 33 године од смрти 12 бањалучких беба у тадашњем Клиничком центру.
Бебе су умрле због неразумијевања свјетских моћника који нису дозволили транспорт кисеоника.
Свештенство Епархије бањалучке служи парастос на Новом гробљу којем, између осталих, присуствују породице бањалучких беба, предсједник Организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац, представници Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске и бањалучке градске управе, те учесници марша “12 километара за 12 звјездица” из осјечине код Добоја.
Након парастоса биће положено цвијеће код споменика 12 беба на Новом гробљу.
Планирано је и полагање вијенаца и цвијећа на спомен-обиљежје “Живот”.
Из Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, која је организатор обиљежавања, подсјећају на нехуману и нецивилизовану одлуку свјетских моћника из 1992. године којом је онемогућен транспорт кисеоника за Бањалуку због чега је у Клиничком центру Бањалука умрло 12 беба.
– Тринаеста беба умрла је 13 година касније, док је четрнаеста беба преживјела са тешким менталним и физичким оштећењима – подсјећају из ове организације.
Одлуком Савјета безбједности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима.
Прва беба умрла је 22. маја 1992. године, након чега је услиједила агонија и смрт осталих беба. До 19. јуна исте године у Бањалуци је умрло 12 беба које су постале симбол кршења људских права и нељудскости међународне заједнице.
Агонија је прекинута пробојем коридора и спајањем бањалучке регије са осталим дијеловима Републике Српске и Србије.
Тринаеста беба Слађана Кобас изгубила је битку за живот са 14 година, а четрнаестој беби Марку Медаковићу недостатак кисеоника оставио је посљедице за цијели живот.