Svijet

Trampovi najbliži saradnici greškom dodali novinara u grupu u kojoj pišu o ratu

FOTOGRAFIJA: Tanjug/AP

Visoki zvaničnici administracije Donalda Trampa otkrili su ratne planove na čet grupi u koju su greškom ubacili glavnog urednika magazina “Atlantik”, neposredno pre nego što je američka vojska izvela napad na Hute u Jemenu. Iz prepiske se vidi da potpredsednik Džej-Di Vens misli da je napad greška, kao i da ministar odbrane opisuje Evropu kao “patetičnu” i “grebatora”.

Glavni urednik Atlantika Džefri Goldberg rekao je da je 13. marta neočekivano ubačen u grupu “Houthi PC Small Group” na platformi Signal. U grupi su se nalazili visoki zvaničnici trenutne administracije, poput savjetnika za nacionalnu bezbednost Majka Volca i njegovog zamjenika Aleksa Vonga, koji su koordinisali stvaranje tima “Tigar” zaduženog za koordinaciju američkog napada na Hute.

Sponzorisano

Prisutni u grupi su bili i američki potpredsjednik Džej-Di Vens, direktor CIA Džon Retklif, šefica kabineta Bele kuće Suzi Vajls i ministar odbrane Pit Hegset.

Portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Brajan Hjuz ocjenio je da su čet grupa i procurele informacije autentične. Goldberg je, objavljujući neke detalje prepiske, naveo da je mnoge osetljive informacije izostavio jer bi mogle da ugroze američke vojnike.

Pesnica i vatra – napad na Hute

U jednom od skrinšotova koje je Goldberg podijelio, mogu se videti poruke neposredno nakon izvedenog napada na položaje Huta u Jemenu.

“Dobar početak”, napisao je Džon Retklif, dok je Majk Volc dodao stikere pesnice, američke zastave i vatre.

Otkrivene su i druge poruke, poput one poslate sa naloga Džej-Di Vensa koji se, kako se čini, ne slaže sa Donaldom Trampom oko napada i ukazuje da su planirani udari na Hute “greška”. Dodaje i da predsjednik nije svestan koliko su napadi “nekonzistentni” sa njegovim porukama o Evropi.

“Tri odsto američke trgovine prolazi kroz Suecki kanal, ali prolazi 40 odsto evropske. Postoji realan rizik da javnost ovo neće razumjeti ni zašto je neophodno. Glavni razlog je, kako je predsjednik rekao, da se pošalje poruka”, naveo je Vens.

“Nisam siguran da je predsjednik svestan koliko je ovo nekonzistentno sa porukom o Evropi trenutno. Postoji dodatni rizik da vidimo osrednji do nagli skok cena nafte. Voljan sam da podržim konsenzus tima i zadržim rezerve za sebe. Ali postoji jak argument da se ovo odloži za mesec dana i da se razgovara o tome zašto je ovo važno i proceni kako će ekonomija reagovati”, dodao je Vens u prepisci.

Podijelite vijest