Izdvajamo Politika

Prekompozicija vlasti u Sarajevu: Ko gubi, a ko dobija

Fotografija: Arhiva

Nezavisno od toga da li će uspjeti operacija izbora novih ministara u Sarajevu koju su pokrenule političke partije koje čine opoziciju u Srpskoj i stranke “trojke”, a kojima se priključio i HDZ BiH, evidentno je da ključ o pitanju funkcionisanja zakonodavne vlasti drži SNSD, tako da je izvjesno da do novih izbora, ako to odluči najveća stranka u Srpskoj, neće biti ni novih zakona niti drugih značajnijih pomaka u zemlji.

Stav je to analitičara i politikologa nakon što su čelnici stranaka opozicije iz Srpske, odnosno SDS-a, PDP-a i Liste za pravdu i red održali sastanak sa liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem u vezi sa formiranjem nove vlasti na nivou BiH. Takođe, za početak aprila najavljen je novi sastanak predstavnika pomenutih partija sa strankama “trojke” na kojem će, kako su mediji prenijeli, biti potpisan i sporazum o djelovanju nove vlasti na nivou BiH, ali i postignuta saglasnost o imenovanju predsjednika Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića za ministra bezbjednosti BiH. 

Sponzorisano

Član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski navodi da je teško reći ko bi, kako je naveo, mogao izaći kao čisti dobitnik, a ko kao gubitnik nove iz trenutne političke situacije u BiH.

– Čak i ako ta nova koalicija dobije većinu za imenovanje Vukanovića za ministra bezbjednosti BiH i novi saziv Savjeta ministara, i dalje SNSD-u ostaje mogućnost da blokira zakonodavni rad u Domu naroda Parlamenta BiH jer ima tri od pet delegata. Tako da, u suštini, može se formirati novi saziv Savjeta ministara, da oni preuzmu svoje nadležnosti koje imaju kao organ izvršne vlasti, ali plašim se da se sa zakonodavnim radom možemo pozdraviti, a to znači i sa nekim napretkom na evropskom putu i uopšte sa poboljšanjem ukupne situacije u zemlji. Bez zakonodavne vlasti ili blokiranom zakonodavnom vlašću teško se može očekivati neki napredak – kazao je “Glasu” Sitarski i podvukao da u ovakvoj situaciji nema dobitnika.

Pitanje je, navodi on, koliko je SNSD gubitnik, kako pojedini pokušavaju prikazati.  

– Ne zaboravimo da su oni ostali van izvršne vlasti, odnosno parlamentarne  većine na državnom nivou u mandatu od 2014. od 2018. godine i to su uspjeli da iskoriste protiv opozicije, osuđujući ih da je neka vrsta vansrpske platforme. To su i kapitalizovali na izborima 2018. godine. Strankama opozicije iz Republike Srpske tada se nije isplatio boravak u državnoj vlasti. Činjenica je da lider SNSD-a Milorad Dodik smjera nešto slično da uradi i sada. Pitanje je samo može li se ista roba dva puta prodati –  upitao je Sitarski.

Takođe, ostaje i pitanje sa druge strane, navodi on, da li će bošnjačko biračko tijelo prepoznati da li su sadašnji potezi stranaka “trojke” dobri ili loši.

– To je sve u domenu spekulacija. Ono što je konkretno jeste da nam nije  potpuno izvjesna ni većina za izbor novih ministara u Savjetu ministara, ali sa druge strane, nezavisno od toga, izvjesna je mogućnost blokada ukoliko se SNSD na to odluči – zaključio je Sitarski.

Sličnog mišljenja je i politikolog Drago Vuković koji navodi da su u trenutnim političkim igrama na nivou BiH svi akteri gubitnici.

– U ovoj priči nema pobjednika. Svi su u politikama BiH gubitnici jer nemamo uređenu državu, već onu koja je puna konflikata i  suprotstavljenih politika. I tu nema pobjednika. Dakle, pravljenje novih većina, odnosno nove izvršne vlasti, nije ništa novo. Međutim, u ovako kriznim situacijama, kada je država poprilično paralisana jer imamo ozbiljnu institucionalnu krizu, koju su nam nametnuli stranci, prije svega OHR, imamo i tu bučnu borbu za vlast koja je u potpunosti kontraproduktivna. Za kakvu se to vlast zalažu ovi koji bi promijenili ovu dosadašnju? – kazao je  Vuković.

Upitao je da li je moguće uopšte imati sada bilo kakvu vlast na nivou BiH koja je, kako je naveo, potpuno urušena država i ima ozbiljnu ustavnu i institucionalnu političku krizu.

– Ove najave nove većine doživljavam kao jednu ogorčenu borbu za vlast, pa makar ona trajala pet dana ili jedan mjesec. Vrlo brzo ulazimo u taj predizborni ambijent i sada neko formira novu parlamentarnu većinu da bi bio na vlasti pola godine ili godinu dana. To je jako loš indikator stanja politike  – poručio je Vuković.

S druge strane, navodi on, još jedan indikator ukazuje na ozbiljnost problema.

– Na nivou BiH, zajedničkih organa i države ne može se niko jednostavno ni izglasati niti smijeniti, jer postoje procedure koje je potrebno ispoštovati u oba doma parlamenta BiH. I znajući to, oni idu dalje i produbljuju krizu. U narodu se to  kaže: “Ajde dobro, neka istorija zabilježi da sam bio ministar, pa makar to bilo jedan dan ili pet”. Sva ova dešavanja meni liče na to – kazao je Vuković.

Takođe, poručuje da iz njegovog ugla politika u BiH nastavlja dalje da tone.

– Nikada politika nije bila ovako ogoljena kao danas. Politika bez principa, morala i ideologije je kancorogeno tkivo koje je previše metastaziralo u politici u BiH. Zbog toga nas ništa više ne može iznenaditi u ovoj zemlji – zaključio je Vuković.

Politička kriza u BiH kulminirala je kada su poslanici “trojke”, koji su bili partneri SNSD-a u vlasti na nivou BiH, i opozicije iz Srpske (SDS, PDP, Lista za pravdu i red) izglasali smjenu Nebojše Radmanovića (SNSD) sa mjesta srpskog člana u Kolegijumu Predstavničkog doma, a nedugo zatim na to mjesto svojim glasovima izabrali Darka Babalja (SDS). Prvobitno su iz SDS-a tvrdili da neće predlagati svoje kadrove dok je SNSD u vlasti, odnosno dio Savjeta ministara.

Nastojanja da SNSD bude u potpunosti izguran iz vlasti su nastavljena i nakon toga te je u Predstavničkom domu izglasana smjena Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te Srđana Amidžića, ministra finansija i trezora, ali su još na tim pozicijama jer smjena mora da dobije podršku i u Domu naroda, u kojem SNSD ima kapacitet da to blokira.

O tome će biti riječi na sjednici Doma početkom aprila, a s druge strane je nastavljeno partnerstvo “trojke” i opozicije te je i upućena inicijativa da Nebojša Vukanović, lider Liste za pravdu i red, bude imenovan za ministra.

Politički analitičar Danijel Vidović smatra da legitimni predstavnici sve tri konstitutivna naroda treba da sjedu i stave sve karte na sto, te pronađu dugoročno i održivo rješenje za BiH. 

– Vidimo da nas ovakav način politike ne vodi nigdje, samo se vrtimo u začaranom krugu – kazao je Vidović.

Glas Srpske

Podijelite vijest