Svijet

Koje prepreke stoje pred novom vladom u Njemačkoj

FOTOGRAFIJA: Agencije

Demohrišćanska unija CDU/CSU i Socijaldemokratska partija (SPD) složili su se odmah na početku preliminarnih razgovora o koaliciji za formiranje nove njemačke vlade oko ogromnog finansijskog paketa za odbranu i infrastrukturu i to mnogi već smatraju senzacijom. Ali ne radi se samo o novcu. U razgovorima između CDU-a/CSU-a i SPD-a sada su na redu teme koje su dovodile do teških sukoba tokom predizborne kampanje.

Preliminarne odluke oko spornih tema mogle bi biti donesene idućih dana, nakon čega bi uslijedili koalicijski pregovori. Čelnik CDU)i kancelarski kandidat Fridrih Merc kao ključne tačke navodi budžeta, povećanje konkurentnosti, prihode građana, poboljšanje unutrašnje sigurnosti i ograničavanje neregularnih migracija.

Sponzorisano

Migracijska politika

Mnogo je tačaka potencijalnih sukoba prije svega u migracijskoj politici: od dvojnog državljanstva za sve, koje je uvela socijaldemokratsko-zeleno-liberalna vlada Olafa Šolca, a koje bi Unija najradije odmah ukinula, do spajanja porodica izbjeglica. No najveći potencijal za svađu leži u pitanju odbijanja ilegalnih migranata već na samoj granici bez davanja šanse za postavljanje zahtjeva za azilom. To želi Unija a odbija SPD.

U načelu, odbijanja su moguća samo tamo gdje postoje stacionarne granične kontrole. Savezna ministrarka unutrašnjih poslova Nensi Fazer (SPD) nedavno je uvela kontrole na ograničeno vremensko razdoblje za sve njemačke kopnene granice. Međutim, svima koji žele podnijeti zahtjev za azil u načelu je dopušten ulazak u zemlju.

Prema podacima Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova, lani je otkriveno oko 80.000 ilegalnih ulazaka, a oko 47.000 slučajeva je odbijeno, primjerice, ako je neko pokazao krivotvorene dokumente ili je ponovno pokušao ući u Njemačku uprkos zabrani.

Ali Unija želi više. Merc je tokom kampanje rekao da je prvog dana svog kancelarskog mandata želio naložiti MUP-.u da “bez izuzetka odbije sve pokušaje ilegalnog ulaska u zemlju”.

U slučaju da resor unutrašnjih poslova dopadne Uniji, dovoljan bi bio nalog ministarstva. Za to se ne bi morao mijenjati zakon. No, više je nego vjerovatno da bi mnogi odbijeni podnijeli tužbu pred upravnim sudom. SPD je isto tako zabrinut zbog toga što bi se ovakva praksa kosila s mnogim EU zakonima.

Budžet

Jedan od središnjih zadataka nove koalicije biće donošenje saveznog budžeta za tekuću godinu. Koalicija Olafa Šolca propala je prvenstveno zbog spora oko budžeta. Trenutno je na snazi ​​privremeno finansiranje: država nastavlja ispunjavati zakonske obveze, poput rashoda za penzije ili socijalnu pomoć. Međutim, novi projekti mogu se pokrenuti samo u ograničenom opsegu.

Kancelar Šolc procijenio je rupu u nacrtu budžeta svoje koalicije na 26 milijardi eura kao posljedica lošeg ekonomskog razvoja i nižih poreskih prihoda. I u godinama koje dolaze, budžet će, uglavnom zbog predviđenih pojačanih ulaganja u odbranu, biti dodatno opterećen.

Sve zavisi o tome hoće li stranke Zeleni ili FDP odobriti strankama buduće koalicije popuštanje ustavom zagarantovane tzv. dužničke kočnice. To se mora dogoditi još u ovom sazivu Bundestaga jer u novom Unija i SPD ne ovise samo o Zelenima nego i o desničarskoj Alternativi za Njemačku (AfD) ili stranci Ljevica.

DW

Podijelite vijest