Izdvajamo Društvo

Kako se ponašati u poplavama: Savjeti koji mogu život spasiti

Fotografija: Miloš Dragičević/ Tragmedia

Ukoliko dođe do poplava ovo su neki od savjeti Odjeljenja civilnih zaštita koji mogu spasiti život građanima.

Preporučuje se građanima da vrijedne stvari podignu na povišena mjesta ili prostorije više spratnosti, da pripreme pitku vodu, te da ne piju vodu iz česme jer može biti zagađena.

Sponzorisano

Predlaže se i spremnost za moguću evakuaciju sa pripremljenom torbom za hitne situacije, te praćenje sredstva javnog informisanja i postupanje po upute nadležnih službi.

U slučaju da je potrebna evakuacija treba odmah postupiti prema pozivu.

Ako zbog poplave niste u mogućnosti napustiti objekat u kome se nalazite, pokušajte se popeti na više spratove ako je potrebno i na krov i sačekajte pomoć. Isključite glavne izvore struje, plina i vode, a ako ste na otvorenom udaljite se od mjesta ugroženog poplavom.

Preporučuje se izbjegavanje hodanja kroz poplavne vode ako njihov nivo prelazi preko koljena.

Ne prolazite kroz vodu automobilom ili nekim drugim prevoznim sredstvom, a ako ste se zatekli u vozilu i ne možete doći do sigurne pozicije odmah napustite vozilo i popnite se na povišeno mjesto. Pomozite onima kojima je pomoć potrebna, posebno ugroženim osobama, bolesnim, djeci i osobama s invaliditetom – navodi se u uputstvima. 

Nakon povlačenja vode ne treba koristiti svježu hranu, vodu ili lijekove za koje postoji mogućnost da su došli u dodir sa zagađenom vodom.

Ne koristiti vodu iz vodovodnih cijevi dok nadležne službe ne potvrde da je sigurna za upotrebu – navodi se u uputstvima.

Brojevi koji su na raspolaganju građanima 24 sata u slučaju opasnosti od poplava su: Operativni centar Civilne zaštite 121, Policija: 122, Vatrogasci: 123, Hitna medicinska pomoć: 124, Pomoć na cesti: 1282/1285/1288.

Podijelite vijest