Ambasada Ruske Federacije u BiH ocijenila je da je prvostepena presuda vanustavnog Suda BiH predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku vanpravna, te istakla da je zbirka “dokaza” samo banalno ponavljanje pseudopravnih anglosaksonskih teza koje takozvani legitimisti koriste da ubijede sebe da je Kristijan Šmit “visoki predstavnik”.
Iz ruske Ambasade su ocijenili da je žalosno što je vanustavni Sud BiH dozvolio da bude uvučen u anglosaksonske provokacije sa samo jednim ciljem – da posvađaju narode u BiH i nastave svoju politiku “zavadi pa vladaj”, koristeći BiH kao “socijalnu laboratoriju”.
“A ako se Frankenštajn rata i sukoba ponovo pojavi ovdje, to će biti isključivo krivica zapadnih huškača i provokatora”, poručili su iz Ambasade Rusije.
Iz Ambasade Rusije su podsjetili na glavne tačke političke specijalne operacije postavljanja stranih državljanina u Sarajevu, među kojim je i ostavka Valentina Incka, što je slučaj bez presedana u dejtonskoj praksi – kada je istovremeno i bio i nije visoki predstavnik.
“Tu je i potraga za novim kandidatima, uključujući i neke vrlo egzotične – prijedlog Kristijana Šmita od Angele Merkel – odbijanje `zapadnjaka` da ispoštuju proceduru njegovog odobrenja u okviru Upravnog odbora”, navod ise u saopštenju.
Iz Ambasade Rusije ukazuju i na po bahatosti nečuveno “glasanje” u Upravnom odboru, uz ignorisanje mišljenja Rusije kao jednog od garanata Dejtonskog sporazuma.
“U suštini, to je zanemarivanje Savjeta bezbjednosti UN”, ističe se u saopštenju ruske Ambasade.
Iz Ambasade su pojasnili da je glavna stvar, uprkos čitavoj kvazi-pravnoj kazuistici, sljedeća da – prema Dejtonskom sporazumu, Upravni odbor samo kandiduje visokog predstavnika, a Savjet bezbjednosti UN daje saglasnost.
U saopštenju se podsjeća da je to bio slučaj sa svim visokim predstavnicima koji su dobili saglasnost u obliku rezolucije Savjeta bezbjednosti UN.
“I samo je Kristijan Švarc-Šiling, kada su se `zapadnjaci` osvijestili da takve rezolucije nema, dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti UN u obliku pisma tadašnjeg predsjednika Savjeta bezbjednosti. Navedeno pismo Generalnog sekretara UN Antonija Guteresa samo potvrđuje da nije bilo saglasnosti Savjeta bezbjednosti na imenovanje Kristijana Šmita”, ističe se u saopštenju.
Uz veto Rusije i Kine, ukatuju iz Ambasade Rusije, neosporna je činjenica da Kristijan Šmit nije visoki predstavnik.
“Ili, ako želite, Kristijan Šmit je nelegitimni visoki predstavnik. Drugim riječima – samozvanac”, ukazale su ruske diplomate.
Upravo zbog toga je, uprkos brižljivom “obrazloženju”, presuda vanustavnog Suda BiH Miloradu Dodiku vanpravna.
U ruskoj Ambasadi posebno ističu da je ovo njihov principijelni stav, bez obzira o kojoj se osobi konkretno radi. “Sličnu izjavu bismo dali da je bilo koja osoba – Bošnjak, Srbin ili Hrvat – osuđena po ovom osnovu od Suda BiH”, navodi se u saopšenju.
Agencije